Төв аймгийн Эрдэнэ сумын Иргэдийн Төлөөлөгчдийн Хурал

Төв аймгийн Эрдэнэ сумын Иргэдийн Төлөөлөгчдийн Хурал

Сумынхаа нийгмийн хөгжлийн бүх хүрээг хамарсан, эрх зүйн үндэслэлтэй нутгийн иргэдийн язгуур эрх ашгийг хангасан бодлого, шийдвэр, дүрэм журмыг боловсруулан баталж, хэрэгжилтийг хангуулан орон нутгийн тогтвортой хамт олныг төлөвшүүлэх замаар сумаа улсын тэргүүний сумын хэмжээнд хүргэж хөгжүүлэхийг эрмэлзэнэ. Сумынхаа нийгмийн хөгжлийн бүх хүрээг хамарсан, эрх зүйн үндэслэлтэй нутгийн иргэдийн язгуур эрх ашгийг хангасан бодлого, шийдвэр, дүрэм журмыг боловсруулан баталж, хэрэгжилтийг хангуулан орон нутгийн тогтвортой хамт олныг төлөвшүүлэх замаар сумаа улсын тэргүүний сумын хэмжээнд хүргэж хөгжүүлэхийг эрмэлзэнэ.

ИТХ-ын танилцуулга

2018-04-16

ТӨВ АЙМГИЙН ЭРДЭНЭ СУМЫН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН ХУРАЛ

Сумынхаа нийгмийн хөгжлийн бүх хүрээг хамарсан, эрх зүйн үндэслэлтэй нутгийн иргэдийн эрх ашгийг хангасан бодлого, шийдвэр, дүрэм журмыг боловсруулан баталж, орон нутгийн тогтвортой хамт олныг төлөвшүүлж сумаа улсын тэргүүний сум болгох зорилт тавин ажиллаж байна.

Засаг захиргаа, нутаг дэвсгэрийн нэгж, түүний удирлагын тухай хуулийн дагуу сумын Иргэдийн Төлөөлөгчдийн Хурлын анхны сонгууль 1992 оны 9 дүгээр сард улс даяар явагдаж сумын Иргэдийн Төлөөлөгчдийн Хурал /ИТХ/ 1992 оны 10 дугаар сард анх 35 төлөөлөгчидтэй байгуулагдсан нь өөрчлөлт шинэжлэлтийн  эхлэл байв.

1992-1996 оны 11 дүгээр сар хүртэл Иргэдийн Төлөөлөгчдийн Хурлын Тэргүүлэгчдийн даргаар /орон тооны бус/ Ч.Рагчаа, Д.Санвайдагва нар сонгогдсон.

1994 оны орон нутгийн сонгуулиар ИТХ-ын Тэргүүлэгчээр Д.Ганжуур, Д.Байгаль, Д.Батчулуун, Д.Санвайдагва, М.Чадраабал, Төлөөлөгчөөр Б.Цэдэнбал, М.Нэргүй, Р.Базкий, Д.Довчин, Ж.Бекбаатар, И.Баасанхүү, Ц.Тогтохбаатар, Ж.Батсүх, У.Хандсүрэн, Д.Батцэрэн, Х.Банзрагч, С.Батмөнх, Г.Баатарчулуун, Л.Эрдэнэбаатар, Г.Ганбаатар, П.Даваа,С.Дүйсэй, Ч.Жамьянсүрэн, Ч.Батсүмбэр, Б.Рагчаа, И.Бямбаа, С.Равсал, М.Бямбаа, Ш.Гурванжин, М.Дашдондог нар  сонгогдсон.

1996 оны сонгуулиар ИТХ-ын Тэргүүлэгчээр Б.Дондогмаа, Ж.Нямсүрэн, С.Эрдэнэцэцэг, Б.Махбуриад, Л.Ганбаатар, Д.Алтангэрэл, Төлөөлөгчөөр Д.Ганжуур, Х.Мөнхтогоо, З.Лодой, Д.Батсүх, С.Даваа, Д.Наранцэцэг, М.Нэргүй, Д.Лхамжав, Б.Доржсүрэн, А.Бат-Эрдэнэ, Л.Оюунбат, С.Буяндэлгэр, Д.Бадрууш нар сонгогдсон. Анхны орон тооны ИТХ-ын Тэргүүлэгчдийн даргаар Б.Дондогмаа,орон тооны бус ИТХ-ын нарийн бичгийн даргаар Д.Алтангэрэл, хурлын ажилтнаар П.Мөнхтуяа нар ажиллаж байв.

2000 оны сонгуулиар ИТХ-ын Тэргүүлэгчээр З.Лодой, Б.Дондогмаа, Ж.Пүрэвсүрэн, Ж.Нямсүрэн, Б.Доржсүрэн, Д.Наранцэцэг, Д.Даш, Төлөөлөгчөөр А.Бат-Эрдэнэ, Н.Мөнхсайхан, Ц.Батаа, Б.Нургазар, Д.Алтангэрэл, Ж.Пүрэвсүрэн, Р.Базкий, Ц.Тогтохбаатар, П.Чанцалдулам, Д.Мөнхжаргал, Ш.Гэрэлт-Од, Д.Бадамханд, Б.Жамбалдорж нар сонгогдон, ИТХ-ын Тэргүүлэгчдийн даргаар З.Лодой, ИТХ-ын нарийн бичгийн даргаар Ж.Пүрэвсүрэн, хурлын ажилтнаар Д.Лхамжав ажиллаж байсан бөгөөд 2003 оны 5 дугаар сараас ИТХ-ын Тэргүүлэгчдийн даргаар Ж.Нямсүрэн, ИТХ-ын нарийн бичгийн даргаар  Д.Лхамжав нар ажиллах болсон юм.

2004 оны сонгуулиар Б.Доржсүрэн, Ж.Нямсүрэн, Д.Батсүх, Б.Жамбалдорж, З.Лодой, Г.Байгаль, О.Цэцэгээ, Ш.Гэрэлт-Од, Д.Наранцэцэг, Ц.Чулуунцэцэг, Б.Дондогмаа, Д.Бадамханд, Б.Цолмонбаатар, Н.Мөнхсайхан, Н.Алтанчимэг, Г.Хандсүрэн, Л.Эрдэнэбаатар, Г.Ганбаатар нар төлөөлөгчөөр сонгогдон, ИТХ-ын Тэргүүлэгчдийн даргаар 2004-2007 онд Д.Доржсүрэн, 2007 оноос Н.Мөнхсайхан, ИТХ-ын нарийн бичгийн даргаар 2004-2007 он хүртэл Д.Замбал, 2007-2008  онд Г.Ганзориг нар ажилласан.

2008 оны сонгуулиар ИТХ-ын Тэргүүлэгчээр Н.Мөнхсайхан. Н.Алтанчимэг, С.Батжаргал, П.Тунгалаг, Х.Мөнхтогоо, Б.Пагма, Д.Наранцэцэг, Төлөөлөгчөөр Ц.Тогтохбаатар, Ж.Нямсүрэн, Д.Үймэтболд, Г.Нямсүрэн, Ш.Гурванжин, Д.Цэцэгмаа, Ц.Оюунчимэг, Д.Өлзийсүрэн, Б.Жанцандулам, И.Жайна, Ч.Одончимэг, Л.Даваадорж, Г.Ганхуяг, Ц.Отгонсүрэн нар сонгогдон, ИТХ-ын Тэргүүлэгчдийн даргаар Н.Мөнхсайхан, ИТХ-ын нарийн бичгийн даргаар 2008-2011 он хүртэл Г.Ганзориг нар ажиллаж байсан.

2012 оны сонгуулиар  ИТХ-ын Тэргүүлэгчээр Н.Мөнхсайхан, Н.Алтанчимэг, С.Батжаргал, П.Тунгалаг, Д.Өлзийсүрэн, Д.Наранцэцэг, Б.Сүндэрмаа, Ц.Оюунтөгс, Төлөөлөгчөөр Н.Мөнхбат, А.Мөнгөнбаяр, Л.Эрдэнэбаатар, Ц.Отгонсүрэн, Т.Ариунболд, Б.Отгонсүх, Н.Чулуунцэцэг, Ц.Оюунтөгс, Д.Телей, М.Алтангэрэл, Б.Цолмонбаатар, Х.Пүрэвдулам, Н.Жайна, Г.Баттогтох  нар сонгогдон, ИТХ-ын даргаар Н.Мөнхсайхан, ИТХ-ын нарийн бичгийн даргаар О.Мөнхсүлд нар ажиллаж байна.

2016 оны сонгуулиар  ИТХ-ын Тэргүүлэгчээр А.Мөнгөнбаяр, Л.Эрдэнэбаатар, Д.Наранцэцэг, С.Батжаргал, Н.Мөнхбат, Б.Сүндэрмаа, Б.Нарангэрэл, Төлөөлөгчөөр Г.Ганбаатар, Н.Жайнаа, Х.Пүрэвдулам, Т.Ариунболд, Г.Баттогтох, Н.Бямбажав, М.Батдэлгэр, Б.Эрдэнэбаатар, Г.Одсайхан, Л.Мягмардорж, Б.Алтанхутга, М.Мэндсайхан, Э.Нурсавлей нар төлөөлөгчөөр сонгогдон, ИТХ-ын даргаар А.Мөнгөнбаяр, ИТХ-ын нарийн бичгийн даргаар О.Мөнхсүлд нар ажиллаж байна.

Төв аймгийн ИТХ-ын төлөөлөгчөөр 1996-2000 онд Б.Дондогмаа, 2000-2016 онд Б.Жамбалдорж 2016 оноос хойш Н.Мөнхсайхан, Ж.Нямсүрэн нар сонгогдон ажиллаж байна.

ТА KHURAL.MN –Д ЯМАР ЧИГЛЭЛИЙН МЭДЭЭ ОРУУЛАХ ХЭРЭГТЭЙ ГЭЖ ҮЗЭЖ БАЙНА ВЭ?

санал өгсөн: 972
440 / 45%
182 / 19%
183 / 19%
77 / 8%
90 / 9%